Schedule


The 2018 Workshop Schedule is below and a Detailed Agenda is here and will be available on the Children’s Hospital of Philadelphia Continuing Medical Education website: https://chop.cloud-cme.com

Any coming announcements will be posted on the Children’s Hospital of Philadelphia CME website: 
https://chop.cloud-cme.com

Continuing Medical Education credits are provided by the Children's Hospital of Philadelphia, an accredited provider of the Accreditation Council for Continuing Medical Education (ACCME) http://www.accme.org/

39th Annual David W. Smith Workshop on Malformations and Morphogenesis

August 24th – 29th, 2018

Banff Centre for Arts and Creativity, Banff, Alberta, Canada

Schedule

Friday August 24, 2018

Evening                              Arrivals and Registration - food served 7PM - 9PM

Saturday August 25, 2018

7:00AM - 8:15 AM          Breakfast in Vistas Dining Room

8:30 AM – 8:45 AM        Introduction and Announcements - all Sessions in KC101/103

8:45 AM – 10:15 AM      Session I: Founding Fellows Lecture and Teratogens (chair Micheil Innes)

10:15 AM – 10:45 AM    Break

10:45 AM – 11:45 AM     Session II: Placenta and Prenatal (chair Francois Bernier)

11:45 AM – 1:15 PM       Lunch in Vistas Dining Room

1:15 PM – 3:00 PM         Session III: Central Nervous System Diseases (chair David Dyment)

3:00 PM – 3:30 PM         Break

3:30 PM – 6:00 PM         Session IV: New Insights into Old Syndromes (chair Oana Caluseriu)

6:00 PM – 7:30 PM         Dinner in Vistas Dining Room

7:30 PM – 8:30 PM        Poster Session: Posters 1-36 in KC203/205

8:30 PM – 9:30 PM        Poster Session: Posters 37-71 in KC203/205

Sunday August 26, 2018

7:00AM - 8:15 AM          Breakfast in Vistas Dining Room

8:30 AM – 10:30 AM     Session V: Gene-Environment Interaction and Complex Disease (chair Joseph Shieh)

10:30 AM – 11:00 AM    Break KC 203/205

11:00 AM – 12:00 PM     Session VI: Syndromes - Michael Cohen (chair John Carey)

12:15 PM – 1:30 PM       Lunch in Vistas Dining Room

1:30 PM – 3:30 PM         Session VII: Next-Generation Phenotyping 1 (chair Anne O'Donnell)

3:30 PM – 4:00 PM         Break KC 203/205

4:00 PM – 6:00 PM         Session VIII: Next-Generation Phenotyping 2 (chair Elizabeth Bhoj)

6:00 PM – 7:30 PM         Dinner in Vistas Dining Room

8:00 PM – 10:00 PM       Activity in GH 101/103

Monday August 27, 2018

7:00AM - 8:15 AM          Breakfast in Vistas Dining Room

8:30 AM – 10:30 AM      Session IX: Treatment 1 (chair Sue White)

10:30 AM – 11:00 AM     Break KC 203/205

11:00 AM – 12:30 PM     Session X: Treatment 2 (chair Wen-Hann Tan)

12:30 PM – 1:30 PM       Lunch in Vistas Dining Room

12:30 PM – 2:00 PM       Fellows Session

1:30 PM – 5:30 PM       Free Time

5:30 PM – 7:30 PM         Dinner in Vistas Dining Room

8:00 PM – 10:00 PM       Unknowns Session GH 101/103 (chairs Marilyn Jones and Micheil Innes)

Tuesday August 28, 2018

7:00AM - 8:15 AM          Breakfast in Vistas Dining Room

8:30 AM – 10:30 AM      Session XI: Epigenetics (chair Matt Deardorff)

10:30 AM – 11:00 AM     Break KC 203/205

11:00 AM – 12:30 PM      Session XII: New and Emerging Syndromes 1 (chair Fowzan Alkuraya)

12:30 PM – 1:45 PM        Lunch in Vistas Dining Room

1:45 PM – 3:00 PM         Session XIII: New and Emerging Syndromes 2 (chair Allison Elliot)

3:00 PM – 3:15 PM         Break KC 203/205

3:15 PM – 4:15 PM         Session XIII cont'd: New and Emerging Syndromes 2 (chair Allison Elliot)

4:15 PM – 4:15 PM         Presentation of Fellows/Trainee Award

6:30 PM – 1:00 AM         Dinner Reception and Dance KC 201/203

Wednesday August 29, 2018

7:00 AM – 9:00 AM        Breakfast in Vistas Dining Room